Вибір методу лікування пульпітів молочних зубів

Ні для кого не є таємницею, що в молочних (тимчасових) зубах, так само як і в постійних, є корені, кореневі канали та пульпа (нерв). Пульпіт — це запалення нерва та в більшості випадків виникає внаслідок невилікуваного карієсу молочних (тимчасових) зубів.

Вибір методу лікування пульпітів молочних (тимчасових) зубів залежить від:

 • форми пульпіту,
 • ступеня формування коренів зубів,
 • групової приналежності (однокореневі, багатокореневі зуби),
 • психоемоційного стану дитини.

Найбільш доцільними методами застосування в дитячій стоматології є:

 • Девітальна ампутація (часткове видалення пульпи зуба, а саме її коронкової частини, після попередньої девіталізації) Девіталізація — це накладення спеціальної девіталізуючої пасти терміном на 7-10 днів, яка муміфікує пульпу зуба, тим самим не дає інфекції розвиватися далі та робить безболісним наступний етап лікування;
 • Девітальна екстирпація (повне видалення пульпи зуба після попередньої девіталізації).

Девітальна ампутація рекомендується при всіх видах пульпіту, крім гострого гнійного, гангренозного, загостренні хронічного пульпіту. Метод застосовується для всіх багатокореневих молочних (тимчасових) зубів з несформованими коренями та коренями на стадії резорбції (розсмоктування).

Суть методу полягає в двоетапному лікуванні, тобто в 2 відвідування:

 • 1-е відвідування. Розкриття порожнини зуба (в тому випадку, якщо порожнина зуба не відкрита в ході каріозного процесу). Накладається спеціальна девіталізуюча паста терміном на 7-10 днів, далі зуб закривається тимчасовою пломбою;
 • 2-е відвідування. Безпосередньо ампутація коронкової пульпи, обробка порожнини зуба антисептиком, постановка на дно порожнини спеціальної лікувальної прокладки, постановка постійної пломби.

Девітальна екстирпація показана при всіх формах пульпіту в сформованих багатокореневих і однокореневих зубах. Лікування може проводитися в 2 і 3 відвідування:

 • 1-е відвідування. Розкриття порожнини зуба з наступним накладенням девіталізуючої пасти, і герметичне закриття зуба тимчасовою пов’язкою;
 • 2-е відвідування. Видалення некротизованої пульпи, антисептична обробка кореневих каналів з подальшим пломбуванням. Встановлення постійної пломби із склоіономерного цементу. Якщо ж мова йде про передні зуби і для батьків важлива естетика, то після пломбування каналів ставиться тимчасова пломба та на третє відвідування проводиться реставрація композитними матеріалами. Пломбувальний матеріал в каналах затвердіває 24 години;
 • 3-е відвідування. Зняття тимчасової пломби, антисептична обробка порожнини зуба, реставрація композитними матеріалами.

Одним з найважливіших моментів при лікуванні дитини являється її психоемоційний стан. Тому іноді буває проблематичним проведення девітальної екстирпації, так як “BABYDENT” працює з гострими ендодонтичними інструментами. Також передні молочні (тимчасові) зуби на стадії резорбції кореня (фізіологічного розсмоктування) лікуються глибокою девітальною ампутацією, оскільки при екстирпації можлива травма зачатка постійного зуба.

При лікуванні пульпіту молочних (тимчасових) зубів можливі загострення хронічних запальних процесів під впливом як місцевих (скупчення мікроорганізмів у середовищі інфекції, резорбція кореня молочного зуба), так і загальних факторів (захворювання, які супроводжуються підвищенням температури та зниженням імунітету), тому не може бути 100% гарантії того, що зуб, після лікування пульпіту, більше не буде турбувати.