Абсцес - обмежене, локалізоване скупчення гною в різних тканинах або органах. В області обличчя виникає внаслідок пошкодження або запалення шкіри, слизової оболонки, губ, порожнини рота.
Симптомами є жар області абсцесу, припухлість (обмежена і болюча), почервоніння, порушення нормальної роботи ураженої області. З часом абсцес проривається і випорожнюється назовні або закриті області. За сприятливих умов припухлість спаде і рана зарубцюється, але якщо випорожнення відбулося не назовні чи неповне, то розвиватиметься хронічний процес. Рання діагностика та лікування вкрай бажана. Діагностику може зробити лише кваліфікований спеціаліст. Лікуванням є оперативне втручання.
Базис протеза — основа конструкції повного або часткового протеза. Це пластина на тканинах протезного ложа. Базіси класифікуються за матеріалом для виготовлення (металевий або пластиковий), за принципом конструкції (монолітний, двошаровий, багатошаровий), за призначенням (для верхньої або нижньої щелепи), за формою ураження зубних рядів (за часткового дефекту зубного ряду чи за повної відсутності зубів).
Вестибулопластика - оперативне втручання з метою перерозподілу м'яких тканин, розширення зони прикріпленої ясна або для поглиблення напередодні ротової порожнини (область рота між губами, щоками і зубами). Це насправді пластика напередодні рота. Показаннями до операції можуть бути необхідність профілактики рецесії ясен (зниження рівня ясен щодо зуба), профілактика захворювань пародонту або створення умов для ретенції (у даному випадку утримання) зубного протезу. Термін загоєння ротової порожнини після операції зазвичай становить 14 діб.
Видалення екзостозів - згладжування гострих або просто виступаючих країв альвеолярного відростка. Екзоси – це доброякісні кісткові вирости на поверхні кістки. Вони часто дуже повільно збільшуються і дуже рідко викликають болючі відчуття. Але це захворювання унеможливлює носіння знімних зубних протезів через біль при їх фіксації, а також може значно ускладнити операцію імплантації зубів.
Екзоси - це здебільшого особливості щелепи людини, але можуть і розвиватися. Сприяють виникненню механічної травми кістки, запальні процеси та сифіліс. Виявляються екзоси випадково, навіть при плановому огляді стоматолога їх діагностика дуже складна. Остаточний діагноз можна поставити тільки на підставі результатів рентгену.
Висічення - хірургічне видалення. У ротовій порожнині — це видалення тканин, які не можуть бути виліковані або заважають лікувальному процесу. Наприклад, при лікуванні карієсу січуться уражені тканини зуба, при встановленні штучної щелепи може знадобитися вестибулопластика, яка включає висічення деяких тканин ротової порожнини.
Гайморит – запалення стінок верхньощелепної пазухи. Причиною є інфікування верхньощелепної (гайморової) додаткової пазухи через перфораційний отвір, що з'являється після видалення зуба. Також гайморит може бути викликаний ускладненнями при нежиті, грипі, кору та інших інфекційних захворюваннях. По суті, причиною симптомів є набряк слизової оболонки, який блокує зв'язок між гайморовою пазухою та порожниною носа.
Симптомами є закладений ніс та виділення схожі на згустки крові розміром із родзинки. Запущений гайморит може дати ускладнення, аж до менінгіту (запалення мозкової оболонки). Діагноз ставиться виходячи з результатів клінічного обстеження та інших додаткових діагностик, як-от комп'ютерна томографія. Лікування початкової стадії є закопуванням носа лікарськими препаратами в суворій послідовності. Більш складні випадки вимагають пункції (проколу) гайморової пазухи для зняття набряку.
Демінералізація – зниження кількості мінеральних компонентів у твердих тканинах зуба. Зниження рівня кальцію та інших мінералів в емалі та дентині зуба найчастіше відбувається у зв'язку з несприятливими зовнішніми умовами, що впливають на рівень рН у роті, наприклад, частий прийом сахарози. Також така проблема є у нових молочних та постійних зубів.
Симптомами може бути чутливість зубів або незначна зміна кольору емалі. Значна демінералізація є найпоширенішою причиною карієсу. Діагноз може поставити стоматолог під час планового огляду. Щоб уникнути демінералізації або повернути тверді тканини зуба до нормального стану необхідно дотримуватися суворої гігієни ротової порожнини, прийом фтору і кальцію, уникати критичної зміни рівня рН.Також може знадобитися ремінералізація спеціальними препаратами у стоматологічній клініці.
Екстракція — видалення зуба повністю. Як правило, це радикальний підхід у лікуванні зубів, який змушений використовувати лікар у випадку із занедбаним захворюванням зуба або ротової порожнини. Також до видалення зуба може бути необхідним при вкрай складній операції імплантації або при протезуванні.
Зуби Гетчинсона – верхні центральні різці з викруткоподібною або бочкоподібною формою коронки зуба.У ріжучого краю таких зубів є півмісячна виїмка, яка може бути покрита емаллю. Причиною таких зубів є недорозвинення дентину.
Зубна імплантація — операція створення додаткової опори в щелепній кістці, яка використовуватиметься для кріплення штучного зуба. Показання до імплантації є відсутність зуба в зубному ряді. Операція полягає у розсіченні ясен, відгинанні м'якої тканини та встановленні імплантату прямо в щелепну кістку.
Найчастіше імплантат виготовлений із титану. Він не відкидається організмом, якщо не порушувати гігієну рота і не зловживати курінням. В іншому випадку в порожнині рота буде підвищена активність бактерій, загоєння рани буде тривалим і спричинить ускладнення. Операція безболісна, оскільки чутливість ясна знижується знеболюючим, а щелепна кістка немає нервових закінчень у районі операції.
Карбункул - гострий глибокий гнійно-запальний процес шкіри та підшкірно-жирової клітковини, зачіпає кілька волосяних фолікулів, сальних залоз. Причиною може бути забруднення шкіри, попадання гнійних мікробів на тканини або в тканини шкіри. Сприяє цьому захворюванню загальне виснаження організму, цукровий діабет, порушення роботи системи травлення. У місці поразки шкіра запалюється, набуває багряно-синього відтінку, сам процес протікає з нагноєнням. Лікування полягає в хірургічному втручанні з розтину та дренування ураженої області.
Лейкоплакія - процес ороговіння слизової оболонки. Фактично це реакція слизової оболонки на зовнішні подразники. рота, щік. Рідше на поверхні язика. Запущене захворювання може призвести до раку.
Макроглосія – збільшення тканин язика частково чи повністю. Причиною є різні захворювання, які викликають розвиток збільшених вузлів, виразок, бульбашок у тканинах язика. Макрологія виявляється саме у збільшенні язика. Часто вона не супроводжується болем і є симптомом багатьох захворювань аж до сифілісу. Лікування - це виключно хірургічне втручання з метою видалення утворень, які здавлюють судини (кровоносні та лімфатичні) та викликають припухлість.
Наддесневик (епуліс) — різні за походженням утворення, які знаходяться в області шийки зуба і ясенних сосочків. Розрізняють фіброматозний, ангіоматозний та гігантоклітинний епуліс.
Сприяють виникненню цих пухлиноподібних утворень неправильний прикус та неправильне розташування зубів. У жінок це захворювання зустрічається втричі-вчетверо частіше, ніж у чоловіків. Діагноз ставиться на підставі загальної клінічної картини та рентгену. Лікування полягає у висіченні утворень, тобто — хірургічному втручанні.
Обтуратори - протези, метою яких є приховування дефектів піднебіння. Ці вади впливають на розвиток мови, дихання, правильне жування, отже, є причиною хвороб травної системи. Обтуратори ж виправляють такі проблеми. Бувають протези для твердого та м'якого піднебіння. Перші є знімною пластиною, другі кріпляться в області м'яких тканин (це є причиною проблем з фіксацією протеза). Вони поділяються на три види: нерухомі, рухливі та плаваючі обтуратори Кеза.
Патогенез - процеси, що характеризують особливості перебігу захворювання. Це механізм розвитку, виникнення та перебігу захворювання у всіх важливих для лікаря проявах. Завдання опису патогенезу у тому, щоб відповісти на питання «Як? Яким чином?».
Рана – механічне пошкодження тканин. При цьому порушується цілісність покривів (таких як слизова оболонка, шкіра, склера, рогівка). Симптомами є біль та кровотеча. Рана виникає внаслідок механічного пошкодження.
У порожнині рота це може бути удар або укус (прикушений язик та інше). Запущена рана може призвести до ускладнень та абсцесу. Діагностика досить очевидна, але консультація лікаря необхідна для правильного лікування рани. Це можливо від простого полоскання рота лікувальними препаратами до хірургічного втручання. У жодному разі не можна обпікати ясна і язик йодом, але зеленку можна використовувати. Будьте обережні – вона дуже глибоко фарбує емаль зубів, тому, якщо рана у дитини, - потрібно обережно ставитися до постійних зубів.
Сепсис одонтогенний - генералізоване інфекційне захворювання, вхідними воротами для збудника інфекції якого є дефект зубоясенного прикріплення або твердих тканин зуба.
Симптоми сепсису: висока температура (аж до 40), тахікардія, іноді озноб і пітливість. Внаслідок інтоксикації хворий буде відчувати слабкість, втратить апетит, відчуватиме спітнілість та можливе падіння тамператури. Це захворювання серйозне і вкрай бажане швидке лікування.
Тетрациклінові зуби - зміна забарвлення зубів, що настає через прийом тетрацикліну (антибіотик) під час періоду формування та мінералізації тканин зуба. Тому вагітним жінкам та дітям до 14 років бажано утримаються від прийому цього антибіотика. Інтенсивність фарбування залежить від кількості прийнятих ліків. Зміна пігментації може сягнути недорозвинення емалі.
Діагностика проводиться ультрафіолетом - хворі зуби світитимуться. Лікування тетрациклінових зубів – це ремінералізація емалі.
Флегмона - розлитий гнійний або гнійно-запальний процес. Має тенденцію вражати нові анатомічні структури, поширюючись по клітковині, на відміну від абсцесу.
Симптомами є біль, набряк, а підшкірна флегмона також підвищена температура тіла, озноб та інше. Якщо захворювання ігнорувати, то воно пошириться на сусідні органи.
Хейліт – запальне захворювання губ, яке вражає як слизову оболонку, так і червону облямівку губ. Причиною захворювання є гриби-паразити та інфекційні захворювання, такі як герпес.
Симптомами є лущення губ, довге загоєння тріщин, особливо у куточках рота, поверхневе виявлення. Хейліт може виникнути, внаслідок опіком губ, в дуже спекотну сонячну, вітряну погоду. Також захворюванню сприяє звичка дихати через рот.
Лікування включає усунення звички дихати через рот (зокрема лікування захворювань носоглотки), усунення неправильного присмаку та міотерапію з метою відновлення тонусу кругового м'яза рота.
Цистектомія - вилущування кістозної оболонки. Після цього рана зашивається наглухо. Показанням до операції є: кіста, яка виникла через порок епітелію, кіста в межах одного-двох зубів, кіста великих розмірів в областях, де відсутні зуби. При цій операції однокорінні зуби (які були причиною кісти) пломбуються, а багатокорінні, як правило, врятувати не вдається.
Альтернативою цистектомії є цистотомія. Ця операція не так травматична і легше переноситься хворим, але має більший післяопераційний період.
Цистотомія – операція лікування кісти. Дане хірургічне втручання полягає у видаленні передньої стінки кісти та сполученням її з напередодні або з власною порожниною рота. Показаннями до операції є: кіста в межах трьох зубів та кіста великих розмірів в області верхньої чи нижньої щелепи.
Інший варіант лікування кісти — цистектомія, але операція, що описується, не так травматична і легше переноситься хворим, але у неї більший післяопераційний період, ніж у альтернативи (цистектомія).
Шипоподібні зуби – зуби з коронками конусоподібної форми.Найчастіше таким недоліком страждають центральні та бічні різці та бічні зуби верхньої та нижньої щелепи. Вважається, що причиною зубів шиповидних є порушення розвитку зубних зачатків. Лікування складається з видалення хворих зубів із заміною їх різними видами протезування.