Починаючи розмову про карієс раннього віку, не можна забувати про побутовий діагноз, який у лікарів стоматологів отримав назву «пляшковий» карієс. Мультицентрові дослідження, що проводяться лікарями педіатрами та дитячими стоматологами, підтверджують те, що надмірно тривале годування дитини рідкими сумішами (у пляшковому виді) — у 86% призводять до виникнення ранньої каріозної хвороби у дітей. Причому в такому віці (ми говоримо про дітей від 1-2,5 років) каріозний процес протікає дуже швидко та досить часто ускладнюється пульпітом аж до формування свищевих ходів. Під час огляду спостерігається загальна схожість в ураженні зубів у дітей з пізнім використанням рідкого харчування. Першими страждають верхні фронтальні зуби — їх вражає карієс. Після цього карієс поширюється на верхні та нижні моляри, а нижні різці найчастіше залишаються недоторканими.

При збору анамнезу дитячим стоматологом у батьків з’ясовується загальна для всіх дітей подробиця — дитину у віці старше 1 року укладають спати, давши йому перед сном пляшечку з будь-яким вуглеводомістким напоєм (найчастіше сухі каші та суміші, молоко). Дитина засинає, а молоко продовжує залишатися на верхніх зубах малюка. Адже вуглеводи — це відмінне живильне середовище для патогенних мікроорганізмів, які й провокують розвиток карієсу.

Також відбувається зменшення природних захисних реакцій організму під час сну, зменшення слиновиділення, в тому числі, і зниження концентрації лізоциму в слині. Як наслідок, більш тривалий контакт вуглеводів і продуктів їх розпаду плюс продукти життєдіяльності мікробів — пекельний коктейль. Особливо небезпечні лактозосодержуючі продукти: молоко (як материнське, так і коров’яче). Лактоза та продукти її розпаду дуже інтенсивно провокують розвиток карієсу, особливо якщо тримати молоко в порожнині рота протягом тривалого часу.

Трапляється, коли дитину неможливо укласти без теплого пиття, в таких випадках нехай це буде звичайна вода, або обов’язково після молока потрібно чистити зуби або хоча б прополоскати рота.

Для того, щоб запобігти розвитку карієсу, батьки повинні регулярно приводити дитину до стоматолога для профілактичних оглядів. Саме тому лікарі педіатри та дитячі стоматологи наполягають на тому, щоб перший профілактичний огляд у стоматолога проводився в 6-8 місяців. А далі, згідно з європейськими рекомендаціями, не менше 4 разів на перші 3 роки. Потім — не рідше 2 разів на рік. Подібні заходи дозволять виявити карієс на самому початку розвитку, що значно полегшить його лікування. Адже на ранніх етапах можна обійтися без бормашини.