Виправлення дитячого прикусу у дитини

Неправильний прикус у дітей — дуже поширена проблема, з якою батьки звертаються до ортодонтів. Аномалії зубощелепної системи спостерігаються більш ніж у 50% всіх маленьких пацієнтів, і якщо їх не виправляти, то вони будуть і в дорослому віці.Неправильний прикус у дітей

Безумовно, корекція прикусу не має вікових обмежень. Але варто враховувати, що чим більше часу ігнорувати проблему, тим довше і складніше в подальшому її усунути. До того ж, різні вікові категорії передбачають застосування всіляких методів і способів лікування.

Виправлення неправильного прикусу у дитячому віці є найбільш сприятливим періодом. Адже корекція прикусу у дітей займає не так багато часу, як у дорослих, хоча і не триває один день.

Залежно від виду патологічного прикусу дитини, лікарем-ортодонтом підбирається спеціальний максимально ефективний план лікування. Але в більшості випадків використовувані заходи мають профілактичний характер.

Коли необхідне виправлення прикусу у дітей?

У дитячій ортодонтії виділяють кілька видів патологій прикусу, кожна з яких має свої характерні особливості. До таких аномалій щелепно-лицьового апарату відносяться наступні типи:
Види неправильного прикусу

 • Дистальний прикус (патологічна верхня прогнатія) — аномалія прикусу, при якій різці верхньої щелепи висунуті вперед і нависають над нижніми. Таким чином, нижня щелепа виглядає недорозвиненою (віддаляється назад), а нижня частина обличчя — зменшеною;
 • Мезіальний прикус (патологічна нижня прогнатія або прогенія) — для цього типу прикусу характерне значне висування нижньої щелепи вперед. При мезіальному прикусу різці нижньої щелепи перекривають верхні. Мезіальний прикус часто лікується хірургічним шляхом;
 • Глибокий прикус — патологічний прикус, при якому верхні зуби надмірно перекривають нижні (більш ніж на 50%);
 • Відкритий прикус — порушення прикусу, для якого характерна відсутність змикання зубів обох рядів, так що між ними утворюється щілина. Розрізняють: бічний і передній;
 • Перехресний прикус — аномальний прикус, що характеризується недорозвиненістю щелепної системи, наслідком чого є нерівномірне накриття зубних дуг з боків або спереду. Види: палатинальна (в сторону піднебіння), букальна (в сторону щоки), лінгвальна (в сторону язика);
 • Дистопія (транспозиція) — порушення, при якому один зуб або кілька прорізуються не в тому місці, поза зубною дугою;
 • Діастема — збільшення міжзубної відстані з утворенням широких щілин між різцями.

В деяких випадках лікарі-ортодонти рекомендують коригувати прямий прикус, оскільки вважається, що він не є фізіологічним і може призвести до різних небажаних наслідків. Так, він може перерости в патологічний, сприяє прискореному стиранню емалі, виникненню карієсу і пародонтозу.

При наявності у дитини подібних порушень, необхідна консультація дитячого стоматолога, який визначить тип патології та підбере найбільш швидке, ефективне і недороге рішення для її усунення. Візит до фахівця краще не затягувати до появи у дитини аномалій розвитку та формування зубощелепної системи, інших небажаних наслідків аж до зміни обличчя.

Як тільки у малюка з’явилися перші молочні зуби, його слід записати на прийом до лікаря-ортодонта. Виправити неправильний прикус в домашніх умовах можна за допомогою різних знімних і незнімних ортодонтичних апаратів і пристроїв.

Як і з якого віку виправити прикус дитині?

Патології прикусу у дітей можна виявити не раніше, ніж з 2 років. При цьому, для корекції прикусу у дітей до 3 років застосовується тільки профілактичний механізм. До превентивних заходів в такому віці відносять:

 • Включення жорсткої їжі в раціон малюка;
 • Застосування ортодонтичних пустушок, сосок, призначених для правильного формування прикусу у дитини;
 • Усунення та запобігання розвитку карієсу молочних зубів;
 • Протезування втрачених зубів.

У віці від 3 до 5 років на зміну профілактики розвитку неправильного прикусу у дитини приходить фаза його активної корекції. Цей етап передбачає використання таких методів корекції, як:

 • Позбавлення від шкідливих звичок, таких як: довге смоктання або гризіння пустушок, іграшок, пальців та інших предметів;
 • Використання вестибулярних щитів;
 • Фізіотерапевтичний підхід передбачає застосування спеціальних технік масажу та різних вправ для розвитку жувальних м’язів обличчя, таких як міогімнастика (міотерапія), тренажер мьюінг (мьютинг), OSB методика;
 • Використання трейнерів — еластичних шин (знімних силіконових або поліуретанових кап), які повторюють форму щелеп і призначені для носіння вночі з 3-річного віку. Наприклад, для корекції прикусу можна купити або замовити за доступною ціною функціональний апарат — трейнер “Міобрейс” (“Myobrace”) або LM-активатор (LM-activator);
 • Носіння ортодонтичних зубних пластин. Пластини для зубів — хороша альтернатива брекет-системам. При цьому їх вартість набагато менша, а ефективність аналогічна. Їх можна носити з 4-річного віку на молочному прикусі, а брекети (або скоби) призначені для дітей-підлітків і дорослих;
 • З п’ятирічного віку можливе застосування технології легких дротів «ALF».

Починаючи з 6-7-річного віку і закінчуючи підлітковим, для виправлення неправильного прикусу використовуються такі знімні ортодонтичні пристрої і пристосування, як:

 • Медичні зубні капи, яких існує велика кількість (нічні, прозорі, невидимі);
 • Елайнери — прозорі капи, призначені для вирівнювання зубів і корекції прикусу. До таких відноситься система “Інвізілайн” (“Invisalign”);
 • Позаротові (поза оральні) апарати використовуються у випадках, коли існує складна патологія, а ставити брекети протипоказано. До таких пристосувань належать лицьові маски (маска Діляра, головні апарати і шапочка з пращею для підборіддя).

У підлітковому віці (з 12-13 років) майже будь-які дефекти щелепно-лицьового апарату можна виправити за допомогою брекет-системи, яка ставиться на постійний прикус. Поряд з брекетами можуть використовуватися додаткові пристосування — резинки (тяги) для брекетів, ортодонтичні міні гвинти або надкусочні пломби.

Після закінчення терміну носіння брекетів стоматологами-ортодонтами рекомендується носіння ретейнеру. Це ортодонтична шина (знімна або незнімна), яка закріплює результат, отриманий після завершення ортодонтичного лікування брекет-системою.

У дорослому та підлітковому віці (рідко у дітей) при складних патологіях зубощелепної системи може знадобитися вдавання до радикального методу — хірургічного втручання. Операційний шлях виправлення дефектів прикусу може включати оголення зуба, остеотомію щелепної кістки або видалення зубів. Реабілітація після проведеної операції становить не менше 5 місяців.

Починаючи з 16-річного віку естетичні дефекти можна виправити за допомогою вінірів, вкладок, накладок на жувальні зуби, коронок або імплантів (нарощування зубів).

Де виправити прикус дітям в Києві і Одесі?

Стоматологічна клініка «Babydent» пропонує послуги по виправленню неправильного прикусу зубів у вашої дитини. Тут працюють досвідчені лікарі-ортодонти, які знайдуть підхід до будь-якого маленького пацієнта. Записатися на прийом у Києві можна за адресами:

 • клініка на вул. Княжий затон, 11 — лівий берег, Позняки, район пр. Бажана, вул. Ахматової, Урлівської, Срібнокільської, Дніпровської набережної;
 • клініка на вул. Ак. Вільямса, 3/7 правий берег, Теремки, район вул. Ломоносова, Максимовича, Колоса, Конєва, Лятошинського, Кільцевої дороги;
 • клініка на пр. Маяковського, 70 — лівий берег, Троєщина, район вул. Милославської, Цвєтаєвої, Закревського, Бальзака).

Також для вас працюють клініки в Одесі:

 • на вул. Кленовій, 2А — район вул. Говорова, Академічної, Черняховського і Фонтанської дороги
 • та клініка на пров. Хвойних, 8А — район вул. Малиновського, Багрицького, Космонавтів, Адміральського проспекту і Люстдорфської дороги).

Про всі ціни та поточні акції ви можете дізнатися у наших консультантів.

Додати коментар

Ваш e-mail не буде опублікований.