Каріозний процес має певні послідовні стадії розвитку, які у дітей на молочному прикусі можуть протікати неймовірно швидко.

Перша стадія пошкодження відзначається появою білої «крейдяної» плями. На першій стадії дитина не відчуває болю, але поява подібних плям є підставою для проведення консервативної терапії.

При розвитку процесу з’являється дефект емалі, де вже швидко накопичується патогенна флора. Стадія поверхневого розвитку карієсу. У дитини можуть з’явитися скарги на больові відчуття при прийомі гарячої або холодної їжі. Адекватна малоінвазивна терапія дозволяє зупинити процес на цьому етапі без використання бормашини.

Карієс дентину. Дентин не такий міцний як емаль, тому процес його руйнування відбувається дуже швидко — середній карієс переходить в глибокий.

Дитина відчуває постійні болі від різних подразників: механічних, температурних або хімічних. З огляду на те, що у дітей цей процес дуже швидкоплинний, звернутися до дитячого стоматолога необхідно в найкоротші терміни.

Якщо лікування карієсу на описаних раніше стадіях не проведене, відбувається проникнення інфекції з каріозної порожнини всередину пульпи та, практично в 100% випадках, виникають ускладнення пульпіт або періодонтит.
Важливо не запускати пульпіт, так як це може призвести до більш складного захворювання — періодонтита. Періодонтит — запалення прилеглих до кореня зуба тканин.

У дітей розвиток процесу від стадії плями до розвитку глибокого карієсу може займати не більше 3 місяців. Ось чому ВООЗ рекомендує профілактичні огляди дітей із молочним прикусом не менше 4 разів на рік!